Muzejní expozice

Autobus Praga RND z roku 1946
Autobus Praga RND z roku 1946

V areálu bývalého šamotového závodu se nachází expozice Průmyslového muzea Mladějov. Současný záběr muzejních sbírek je velice široký. Kromě úzkorozchodných lokomotiv a dalších kolejových vozidel si můžete prohlédnout i silniční vozidla – traktory, buldozery, osobní i nákladní automobily, dále pak stabilní motory, zemědělské stroje a náčiní. Expozice je v původních historických budovách, včetně výtopny a elektrárny.

Historie Průmyslového muzea Mladějov je spjata s jeho zakladatelem panem Bedřichem Doleželem (1941 – 2011), který se téměř dvacet let plně věnoval záchraně bývalého šamotového závodu v Mladějově a jeho přeměně na technické muzeum.

Bedřich Doležel (1941 – 2011)
Bedřich Doležel

Základ muzejních sbírek tvoří stroje, které pan Doležel shromažďoval již od svého mládí – jedná se zejména o průřezovou sbírku československých motocyklů Jawa a ČZ a traktorů Svoboda, Škoda a Zetor. Mnohé stroje se panu Doleželovi podařilo zachránit doslova na poslední chvíli z kovošrotu, jiné exponáty jsou mnohdy posledním exemplářem daného typu v České republice.

Pokud chcete shlédnout celou expozici nebo se dozvědět o některém vystavovaném stroji více informací, neváhejte Průmyslové muzeum Mladějov navštívit osobně – naši průvodci se vám budou rádi věnovat.