Ladislav Grochol (1962 - 2023)

Ladislav Grochol (1962 - 2023)

Je to jen pár dnů, co jsme v našich klubových prostorách oslavili příchod Nového roku společně s Láďou Grocholem. Proto nás zpráva, že jmenovaný již není mezi námi, zasáhla zcela nepřipravené.

Láďa začal do Mladějova pravidelně jezdit od roku 2011, neboť, jak záhy vyšlo najevo, železnice a zvlášť železniční provoz muzejní byly jeho velkým koníčkem. I když se formálně nestal členem spolku, zařadil se do okruhu našich příznivců a každoročně věnoval nezanedbatelnou část své dovolené údržbě naší dráhy. Každé léto přijel na týden dobrovolné brigády a ochotně přiložil ruku k dílu, většinou při nezbytné údržbě trati. Díky svému nekonfliktnímu a milému charakteru byl vždy vítaným členem každé pracovní skupiny.

Ladislav Grochol
Ladislav Grochol (1962 - 2023)

Já osobně si Láďu kromě toho pamatuji ještě z našich společných „dálkových výletů“, kdy jsme v období končícího léta projížděli dráhy a další technické památky v různých evropských zemích. Jako řidič si vzpomínám na poutavé postřehy týkající se architektury, která rovněž patřila mezi jeho záliby. Vybaven dobrou francouzštinou i němčinou si Láďa ze zahraničí pravidelně vozil výpravné publikace o významných pevnostech či královských palácích.

Na těchto výletech bylo jeho stěžejním zájmem fotografování a natáčení videí s železniční tématikou. Odjížděl-li někde nějaký muzejní vlak, především ten tažený parní lokomotivou, dalo se s jistotou předpokládat, že Láďa bude poblíž kolejí očekávat průjezd soupravy, maje v ruce svou nepostradatelnou kameru.

Sbohem milý Láďo, už se s Tebou u kolejí nepotkáme, co naplat. Budeme na Tebe alespoň vzpomínat.

Za Mladějovskou průmyslovou dráhu Petr Malec