Mladějovské hradisko

Mladějovské hradisko

Na katastru obce Mladějov můžete navštívit Mladějovské hradisko, které se nachází na horském výběžku. Tento výrazný výběžek je znám pod jménem Hradečná (německy Hausberg), a stávalo na něm v 11. – 12. století slovanské hradiště. To bylo později přestavěno na stejnojmenný hrad, sídlo pánů Mladějovských z Mladějova (roku 1372 je připomínán Václav z Mladějova, moravský zemský notář).

Dnes dávný hrad připomíná jen travou zarostlá planinka. Zde si můžete na informační tabuli přečíst pověst o krásné Mirandě, dceři rytíře Blodiga, a jejím ctiteli Heřmanovi z Hoštejna.

Do roku 2012 zde stála jednoduchá, dřevěná, nevysoká rozhledna (na snímku). Na ni vedl sice jen dřevěný žebřík, nicméně z plošiny rozhledny se otevíral nádherný výhled na českomoravské pomezí, do Moravskotřebovské a Lanškrounské kotliny. Panorama v dálce pak uzavírá masiv Jeseníků a Králického Sněžníku.

Pokud fotografujete, přišli byste si na své brzy odpoledne, kdy je kraj před vámi ozářen bočním světlem. Přímo pod sebou byste viděli ves Mladějov a blízké věže vypalovacích pecí v areálu Průmyslového muzea. Nu a ještě blíž k vám byste si jistě všimnuli oblouku Mladějovské průmyslové dráhy, kterou byste tak měli jako na dlani.