Bitva 24.8.2024

Text „Světová válka 1914 - 1918“ byl s laskavým souhlasem převzat z webu sekce vojenské historie Společnosti Renata, která organizuje vojensko-historickou část akce.

Myšlenka akce Mladějov-Blosdorf 1915

Mladějov-Blosdorf 1915 je již tradiční vzpomínkovou akcí na padlé vojáky na všech frontách I. světové války. Proti sobě v Mladějově nastoupí v bitevní ukázce Rakušané a Rusové, aby připomněli hrůzy války, uctili památku padlých a připomněli, že války se dotýkají především těch, kteří za ně nemohou.

Ilustrační obrázek
Dobová pohlednice z rusko-rakouské hranice nebo fotografie z Mladějova?

Světová válka 1914 - 1918

Bitevní ukázka se pokusí nastínit divákovi situaci na rusko-rakouské hranici roku 1915.

Ilustrační obrázek

Karpatské kopce a rozsáhlé poloniny, tak vypadala tehdy frontová linie mezi oběma válčícími stranami. Řady ostnatých překážek, kulometná hnízda i pozice dělostřelectva, první automobily a letadla, koně a především unavení, mrtví a ranění vojáci. To vše dohromady tvoří atmosféru I. světové války. První války v dějinách, kdy proti sobě stál doslova celý svět.

Ilustrační obrázek

Tato vzpomínka je věnována památce padlých na všech frontách.

Ilustrační obrázek

Ukázka

Rakouské pozice okolo trati jsou posíleny dělostřeleckými stanovišti a kulometnými hnízdy. Drátěné překážky podél státní hranice oddělují obě strany fronty. Na obhlídku svého vojska přijíždí zástupce vrchního velení. Všude je klid, vesničané pracují na poli.

Ilustrační obrázek

Na kopci nad tratí je těžké rakouské dělostřelectvo. Ruská armáda se za podpory letectva a dělostřelectva pokusí prolomit rakouskou obranu a obsadit železniční trať.

Ilustrační obrázek

Program akce Bitva Mladějov-Blosdorf 1915 a jízdní řád v den akce