Bitva Mladějov-Blosdorf 1915 v sobotu 13. srpna

Bitva Mladějov-Blosdorf 1915 v sobotu 13. srpna

Pletichy protivníka plného nenávisti nutí Mne, abych na obranu cti Svého mocnářství, na ochranu jeho vážnosti a moci k zabezpečení jeho državy po dlouhých letech míru chopil se meče. Poznali jste slova císaře Františka Josefa, která stála na začátku první světové války? V sobotu 13. srpna 2011 si válečné události, jež změnily svět a mimo jiné daly vzniknout samostatnému Československu, ale také mladějovské úzkokolejce, můžete připomenout při celodenní vojensko-historické akci Mladějov-Blosdorf 1915.

Akce, jejíž nedílnými součástmi jsou také vzpomenutí a uctění padlých za první světové války a ukázka bitvy mezi rakouskou a ruskou armádou, je každoročně vrcholem letní sezony v Průmyslovém muzeu Mladějov. Další informace o poslání této akce a bojové ukázce naleznete v samostatném článku Myšlenka akce Mladějov – Blosdorf 1915.

Program

8:45 až 22:00
Provoz úzkorozchodné dráhy, viz jízdní řád 13. 8. 2011 (také ke stažení v PDF)
9:00 až 18:00
Výjevy ze starého mocnářství, výstava historické vojenské techniky, koncert C. a K. vojenské hudby Jevíčko, mažoretky
10:30
Pietní akt za účasti historických jednotek
v průběhu dne
Manévry a cvičení historických vojsk
15:30
Bojová ukázka - dělostřelectvo, jízda, letectvo, slavnostní přehlídka…
od 17:00
Zábava s hudbou a vojskem

Provoz dráhy a muzea

Jízdní řád na Bitvu je k dispozici také ke stažení a vytištění ve formátu PDF. Provázené prohlídky expozic Průmyslového muzea Mladějov budou probíhat vždy po příjezdu každého výletního vlaku do Mladějova, prohlídka před noční jízdou začne v 19:20 a skončí před odjezdem nočního vlaku.

Dovolujeme si Vás upozornit, že kapacita výletních vlaků je omezená. Pro pohodlí a bezpečnost cestujících Mladějovské průmyslové dráhy počet prodávaných jízdenek nepřesahuje počet míst k sezení v soupravě. Zájemcům o svezení úzkorozchodnou dráhou proto doporučujeme přijet již v dřívějších hodinách a nenechávat nákup jízdenek na poslední chvíli, jízdenky na odpolední vlaky před Bitvou bývají každoročně poměrně brzy vyprodány.

Vstupné na akci formou celodenní vstupenky podle ceníku Sekce vojenské historie Společnosti Renata. Jízdenka na výletní vlaky není součástí vstupného (a obráceně).

Doprava do Mladějova

Pro cestu do Mladějova doporučujeme návštěvníkům akce využít vlakových spojů Český drah, a. s., které budou mimořádně posíleny o další vozy. Pojedete-li do Mladějova vlastním automobilem, využijte prosím k parkování jedno ze dvou parkovišť, která jsou vybudována u příjezdových komunikací v blízkosti muzea.