Exkurze do šamotového závodu ve Velkých Opatovicích

Pro všechny účastníky dobrovolné veřejné brigády na obnovu úzkorozchodné železnice Mladějov na Moravě – Hřebeč doly (viz fotogalerie z veřejné brigády 2010) uspořádala Mladějovská průmyslová dráha ve středu 21. 7. 2010, která byla odpočinkovým dnem uprostřed jinak pracovního týdne, exkurzi do šamotového závodu ve Velkých Opatovicích.

Historie šamotového závodu ve Velkých Opatovicích sahá až do roku 1892, kdy zde firma „Gessner a Pohl“ postavila svou továrnu na žárovzdorné výrobky. Poválečnými dějinami pak velkoopatovický podnik kráčel společně se šamotkou mladějovskou - od roku 1950 patřily oba závody pod Moravské šamotové a lupkové závody, n. p., známé pod zkratkou MŠLZ. Mimochodem, dnešní vlastník šamotky, akciová společnost P-D Refractories CZ, které i touto cestou děkujeme za umožnění exkurze, používá značku MŠLZ dodnes.

Zatímco v mladějovské šamotce se z vytěženého lupku pálil šamot, ve Velkých Opatovicích se ze šamotu (nebo chcete-li z páleného lupku) a dalších surovin vyráběly a dodnes vyrábějí finální šamotové výrobky. V této fotogalerii si můžete prohlédnout, jak se zpracovává materiál, který se ještě před dvaceti lety vyráběl také v Mladějově, a kolik práce je potřeba, než z něj vznikne třeba šamotová cihla.